Síň slávy

Nestor kuželek ve Valašském Meziříčí. Dlouhá léta aktivním hráčem a předsedou klubu, kterou vykonával 26 let. Za svého působení se mu podařilo s pomocí města Valašské Meziříčí vybudovat jednu z nejmodernějších kuželen v ČR. Ve funkci trenéra přivedl Jaroslav Zajíček dorostenecký tým v letech 2011 a 2012 k titulu mistra České republiky družstev dorostu.

Jako rozhodčí odřídil více než 400 ligových utkání a je obětavým správcem kuželny. Právě nová kuželna, otevřena v září roku 2017, patří se špičkovým vybavením k nejlepším v republice. 

Svými zkušenostmi pak Jaroslav Zajíček dodnes pomáhá rozvoji kuželek ve Valašském Meziříčí a předává své zkušenosti dalším generacím. Dlouholetý kuželkář si navíc i dnes velice rád sám vyzkouší hrací dráhu.

SÍŇ SLÁVY za rok 2023

Jaroslav Zajíček

Rok narození: 1951

SÍŇ SLÁVY za rok 2022

Jindřich Kozubek

Rok narození: 1936

.

Zakladatel oddílu skoků na trampolíně v Rožnově pod Radhoštěm.

Studoval SPŠVE v Rožnově p. R. 1952 – 1956. V letech 1956 – 1996 pracoval jako technolog a samostatný technolog na černobílých obrazovkách v Tesle Rožnov.

Od mládí se zabýval sportovní gymnastikou, nejdříve jako cvičenec, později nadšený trenér, cvičenec, trenér, rozhodčí a organizátor závodů, vynikající analytik.

 Od roku 1970 se orientoval na  skoků na trampolíně, kde působil jako trenér reprezentačního družstva dospělých ČSFR. Působil jako druhý trenér reprezentačního družstva dospělých ČR, vedoucí talentované mládeže v ČR, trenér reprezentačního družstva žactva a juniorů ČR a první olympijský trenér ve skocích na trampolíně

Mezi jeho nejúspěšnější svěřence patřili např.: reprezentanti Věra Vaculínová, Daniel Pagáč, olympionička Petra Vachníková, Adam Sült, Kateřina Solanská, Naďa Palacká a další…

Je autorem několika metodických publikací o skákání na trampolíně. Za svou práci ve sportu dosáhl řadu ocenění a uznání. V roce 2012 byl vyhlášen jako nejúspěšnější sportovec Vsetínska, v roce 2001 obdržel diplom mezinárodního olympijského výboru, roku 2012 byl vyhlášen sportovcem roku a v březnu 2013 nejúspěšnějším trenérem v Rožnově. Olympijský výbor mu za účast s Petrou Vachníkovou – Juříčkovou na OH v australském Sydney udělil Cenu Fair play.

V roce 2019 byl uveden do trenérské síně slávy Českého Olympijského výboru za rozvoj sportu a v roce 2022 ho za mimořádné zásluhy za rozvoj sportu  – Skoků na trampolíně, do gymnastické síně slávy uvedla i Česká gymnastická federace.

Jindřich Kozubek se se trampolín nevzdal ani v současnosti, při svých obsáhlých zkušenostech pomáhá nejen dobrou radou.  

Pochází ze Žďáru nad Sázavou, kde absolvoval gymnázium, poté vystudoval tělocvik a zeměpis na Univerzitě Palackého v Olomouc. V té době závodil v národní lize za Lokomotivu Olomouc. Oženil se a přestěhoval se s manželkou do Valašského Meziříčí, kde od roku 1971 přes 40 let učil na ZŠ Masarykova. Kromě pedagogické práce působil po celou dobu jako trenér atletiky, někteří jeho svěřenci se dostali až do české reprezentace.

Léta organizuje prestižní mezinárodní výškařský závod Valašská laťka, na který se sjíždějí skokani do výšky z Česka i zahraničí. Ve svém životě věnoval hodně času oblasti sportu a zejména práci s mládeží v odvětví lehké atletiky a také reprezentaci města v republikovém měřítku.

SÍŇ SLÁVY za rok 2021

PaedDr. Jan Kocián

SÍŇ SLÁVY za rok 2019

Lubomír Rafaj

Rok narození: 1936

.

Začínal gymnastikou (hrazda a bradla), ale v dorosteneckém věku u něj zvítězil fotbal ve Zbrojovce Jablůnka. Během studia na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí kopal již za Zbrojovku Vsetín. Následně vojenská služba v Dukle Olomouc mu nabídla si zahrát s takovými družstvy jako: Torpédo Stalingrad, Baník Ostrava, Slovan Bratislava, Dukla Praha a dalšími. Největší emoční úspěchy však přišly z postupu Zbrojovky Vsetín, se svými spoluhráči Hálkem, Horňákem, Řezáčem, Kopeckým, Melichaříkem, Rosim, Oprenčákem  a  dalšími  do  II. celostátní ligy. Vrchol a zároveň smutek své fotbalové kariéry však prožil v roce 1965/1966, kdy se mu a jeho spoluhráčům podařil husarský kousek: během postupové cesty Československým pohárem získali skalp slavného Slovanu Bratislava a až v osmifinále je pak zastavila zvučná Dukla Praha s Viktorem, Masopustem a dalšími a na výsledku 1:2 se podepsal i jeho vlastní gól, který vsítil odrazem od jeho těla spoluhráčem. Svou fotbalovou kariéru ukončil jako hrající trenér opět ve Zbrojovce Jablůnka. Jeho láska kromě k manželce Mirce a dětem, které taktéž podporoval ve sportovní kariéře: Lenka – plavání, Radek – gymnastika, zůstává ke sportu a je jeho celoživotní cestou i profesně. Stavba zimního stadiónu a víceúčelové sportovní haly na Lapači ve spolupráci s Pepou Vránou a Mirkem Janoškem, která probíhala za stálého provozu, sebrala Lubošovi hodně sil, ale když odcházel do důchodu v roce 1996, zažíval Vsetín největší slávu ledního hokeje a Luboš na všechny trable a problémy zapomínal. Důchodové období stále vyplňuje aktivitou na projektovým pracích sportovních zařízení (fotbalové hřiště, tenisové hřiště, kuželny a dalších). Fyzickou kondici udržuje každodenním cvičením a cyklistikou.

Narodil se v roce 1965 ve Vsetíně, kde se již od dětství se sestrou věnoval tenisu, ke kterému je dovedl tatínek a i s maminkou je oba podporovali. V kategorii žáků a dorostu hrál krajskou soutěž. Protože se tenis stal jeho životem, začal pracovat jako správce tenisových kurtů a zároveň se začal věnovat trenérské činnosti. Jeho specializací bylo trénování minitenistů (děti do 7 let) a babytenistů (dětí od 7 do 9 let). V první jmenované kategorii vybojovali s dětmi v roce 2015 postup na mistrovství republiky v Praze. Toto zopakovali tak v roce 2017, kdy už byl zdravotně indisponovaný a nemohl povzbudit své malé svěřence. Díky jeho neskutečné trpělivosti, ochotě a neustálému vtipkování si děti jeho trénink užívali a těšili se na něj. Byl to srdcař, který tenisu věnoval všechen svůj čas a vychoval hodně skvělých hráčů. Nebyl to jen skvělý trenér, ale pro svou rodinu také dobrý syn a hlavně strejda, který svou neteř a synovce podpořil nejen v životě, ale také v tenisových začátcích. Díky tomu mají oba dodnes kladný vztah k tenisu, za což mu jsou nesmírně vděční. A vděční jsou mu další děti a rodiče. Dodnes na něho všichni vzpomínáme.

SÍŇ SLÁVY za rok 2018

Hnízdil Radek

Rok narození: 1965

SÍŇ SLÁVY za rok 2017

Eduard Vítek

Rok narození: 1930

.

Šachová legenda vsetínského šachového sportu. Aktivní hráč a později funkcionář si královskou hru velmi oblíbil. Byl funkcionář krajského i okresního šachového svazu, dlouholetým funkcionářem okresní organizace ČSTV Vsetín, pracuje ve výboru TJ MEZ Vsetín a tak by se dala jeho záslužná činnost vypočítávat dlouho.

Podílí se na výchově a sportovním růstu vsetínských plavců všech generací. Začínal v roce 1964 jako trenér v plaveckém oddílu TJ Zbrojovka Vsetín. Měl podíl na ustavení sportovních tříd. 1. září 1968 je zřízena první neoficiální ST- čtvrtá třída při ZŠ Vsetín- Rybníky kde vytvořil společně s Anastasem Kocarevem vynikající trenérský tandem. Výčet úspěchů vsetínských plavců by se dal stěží obsáhnout. S panem Drobníkem se pojí i tradiční Silvestrovské ceny Vsetína v plaveckém pětiboji či populární příměstské tábory s plaváním.  Za rok 2011 byl vyhlášen sportovní osobností města Vsetína.

.

SÍŇ SLÁVY za rok 2016

Mgr. Miloš Drobník

Rok narození: 1943
TJ ALCEDO Vsetín, plavání

SÍŇ SLÁVY za rok 2015

Michalík Zdeněk

Rok narození: 1941
TJ Sokol Valašská Bystřice

.

Pan Zděněk Michalík je zakládajícím členem TJ Sokol Valašská Bystřice. Byl zprvu aktivním sportovcem, po ukončení činnosti působil jako předseda oddílu fotbalu a později se stal předsedou TJ. Tuto funkci vykonává dobrovolně mnoho desítek let až dosud. Zasadil se o vybudování nádherných sportovišť v obci. Ještě jako předseda MNV, z titulu své funkce, účinně ovlivňoval tělovýchovné dění v obci. Jeho činnost pro sport a turistiku si zaslouží obdiv a uznání. Několik volebních období působil i v tehdejším OV ČSTV Vsetín, zprvu jako předseda hospodářské komise, později stanul v čele okresní organizace jako předseda. Letos oslaví 75 let. Nenahraditelný člověk pro rozvoj tělovýchovy a sportu v obci, především co se týká výstavby krásných sportovních areálů. Elán ho neopouštěl ani tehdy, kdy nově vybudované sportoviště několikrát zle poničily povodně. Pro svoji kamarádskou povahu je mezi sportovci velice oblíben. V roce 2011 obdržel jmenovaný nejvyšší tělovýchovné vyznamenání – medaili za práci ve prospěch tělovýchovy a sportu RS ČSTV Vsetín, dnešním OS ČUS Vsetín, z.s..

Narodil se ve Zlíně, Malenovicích, kde začínal od mládí se sportem. Závodně hrál kopanou, tenis, hokej, běhal na lyžích a věnoval se i lehké atletice. V současné době žije již 62 let v samém srdci Valašska Rožnově po Radhoštěm. S přibývajícími léty a získanými zkušenostmi přešel do dalších činnosti spojených se sportovním děním – trénování, rozhodčí, a organizování tenisových soutěží družstev a turnajů jednotlivců.  Jako čárový rozhodčí působil řadu let při utkáních Davisova poháru, na turnajích WTA i ATP. Několik let pracoval v řídících orgánech – předseda OTS, člen oblastního TS, člen komise výstavby ČTS, Jako organizační pracovník působil v oddílech Rožnova p. R., Zašové, TK DEZA Val. Meziříčí, kde působil 17 let. Až do svých 75 let byl aktivním účastníkem seniorských soutěží v ČR i zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko). Stal se seniorským přeborníkem ČR – 1x ve dvouhře, 2x ve čtyřhře, 3x v mixu. I v dnešní době je stále aktivní, působí v RTK, kde organizuje turnaje ČTS a dělá hlavního rozhodčího. Motto pana Mrlíka: „Tenis je krásná hra, pokud jej nehraji já, nebo moje děti,“

.

SÍŇ SLÁVY za rok 2014

Mrlík Jaromír

Rok narození: 1935
Rožnovský tenisový klub

SÍŇ SLÁVY za rok 2013

Vašků Alois

Rok narození 1939
TJ Sokol Střelná

.

Pan Vašků je nositelem řady sportovních ocenění: Držitel nejvyššího TV vyznamenání: Medaile za práci ve prospěch tělovýchovy a sportu. Držitel vyznamenání obce Střelná za zásluhy o rozvoj tělovýchovy a sportu v obci.

Pan Alois Vašků veškerý svůj volný čas ve svém životě zasvětil sportu. Prakticky od založení TJ SOKOL ve Střelné je jeho členem. Po skončení kariéry aktivního fotbalisty hrál až do 60. let za staré pány TJ SOKOL Střelná a zároveň vedl družstvo žáků, které se později stalo základem pro nejúspěšnější mužstvo dospělých v novodobé historii TJ SOKOL Střelná. Významnou roli sehrál a plnil ve sportovním dění v obci od roku 1992, kdy převzal post předsedy TJ SOKOL Střelná a to v době, kdy její existence balancovala na hranici bytí a nebytí. Obrovským osobním nasazením přispěl k tomu, že se rozpadající organizace transformovala na organizaci plně fungující, jak po stránce organizační, společenské i sportovní. Představovalo to plnit úkoly vedení, hospodáře, organizačního pracovníka a mnohdy i vedoucího mužstva v jedné osobě. Bylo to období velmi náročné, a když něco „hořelo“ zapojil do práce kolem fotbalu celou svou rodinu.  Zájmy sportu prosazoval a hájil i jako člen zastupitelstva obce ve dvou volebních obdobích. Funkce předsedy TJ SOKOL Střelná se ze zdravotních důvodů vzdal na valné hromadě TJ SOKOL v roce 2007. Na této valné hromadě byl na návrh výkonného výboru TJ SOKOL Střelná jmenován čestným prezidentem TJ SOKOL Střelná.

Jiří Baroš pracuje ve sportu od roku 1950, nejdříve v Sokole, pak v Tatranu Valašské Meziříčí a po sjednocení tělovýchovného hnutí v Československu v TJ Valašské Meziříčí. Oddíly turistický a lyžařský byly nejdříve sloučené. V té době vedl Jiří Baroš po 4 roky turistickou základnu na Hlavaté, v roce 1971 byl v čele největší sportovní akce TJ Přeboru republiky v běhu mužů na 50 km – Hansův memoriál. Od roku 1962 pracuje jako trenér lyžařského oddílu běh. Vychoval několik reprezentantů ČR: Františka Chládka, Roberta Pelce, předal do vrcholových středisek v Novém Městě, Dukle Liberec, gymnázium Jilemnice, do Jablonce desítky odchovanců TJ VM. Dorostenecké družstvo v běhu na lyžích obsadilo v letech 1975 až 1980 třetí místo v ČR a 4 místo v ČSR. Od roku 2008 pracuje jako místopředseda TJ VM. Byl cvičitelem vysokohorské turistiky, trenérem lyžování specialista běhu 2. třídy, rozhodčí specialista pro běh na lyžích, vede kurzy rozhodčích a trenérů, je veden jako hlavní rozhodčí na přeborech ČR. Oddíl turistiky navrhuje Jiřího Baroše za jeho zásluhy o sport za rok 2012, v době jeho 75 let, odměnit titulem, za mimořádné celoživotní zásluhy o rozvoj valašskomeziříčského sportu.

.

SÍŇ SLÁVY za rok 2012

Baroš Jiří

Ročník narození: 1937
TJ Valašské Meziříčí o.s.

SÍŇ SLÁVY za rok 2011

Trčka Bohumír

Rok narození: 1938
Sportovní klub POLICIE Vsetín

.

Jako člen TJ Slovan Vsetín se v roce 1971 seznámil s lukostřelbou, kterou od té doby propagoval. Aktivně závodil za TJ Ostrava-Mariánské Hory. Od roku 1978 člen RH Vsetín – předseda oddílu lukostřelby. V roku 1991 založil Sportovní klub policie Vsetín. Dlouholetý člen Českého lukostřeleckého svazu, 4 roky vykonával funkci revizní komise, je trenérem lukostřelby III. třídy a rozhodčí lukostřelby 3. třídy. Za jeho trenérského působení v SKP Vsetín, lukostřelci SKP Vsetín, získali 14 mistrovských titulů. Současný aktivní člen oddílu lukostřelby při SKP Vsetín. Příkladně pracuje s mládeží. Předseda Revizní komise RS ČSTV Vsetín.